fbpx

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

  Stomatologia zachowawcza obejmuje zapobieganie oraz leczenie próchnicy zębów. W naszej klinice wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze metody leczenia oraz materiały kompozytowe najwyższej jakości, pełna gama barw pozwala na uzyskanie znakomitych efektów estetycznych.

  Wypełnienie potocznie znane jako „plomba”, wykonana przez dentystę, z kompozytu w kolorze zęba. Materiał kompozytowy zastapił wykorzystywany dawniej w gabinetach stomatologicznych „amalgam”, czyli tzw. srebrne wypełnienia.Udoskonaleniem wypełnień kompozytowych jest Inlay, który  sluży do tego samego celu, niemniej jednak wykonany jest z porcelany w laboratorium technicznym. Ponieważ porcelana jest twardsza od naturalnego zęba, metoda ta jest bardziej odporna na upływający czas i czynniki zewnętrzne.

  Oba rozwiązania pozwalają odtworzyć naturalny kształt i wygląd zęba, zniszczonego przez próchnicę lub poprzednio wypełnionego. Kolor jest dopasowany do naturalnych zębów pacjenta i nie rzuca się w oczy.

  Materiałem najczęściej używanym w naszej klinice jest: GRADIA DIRECT to kompozyt najnowszej generacji, mikroceramiczny, który służy do wykonywania wypełnień, oraz licowania koron i mostów.Wypełnienie takie nie tylko upodabnia się do sąsiednich zębów, ale wręcz staje się „estetycznie niewidzialne”. Nazywamy to efektem kameleona. Jedną z podstawowych  zalet tego efektu jest bardziej zróżnicowana niż w innych kompozytach struktura, która w naturalny sposób odbija i rozprasza światło. Gwarancja na wypełnienie zrobione materiałem GC GRADIA DIRECT w Dental Corner wynosi 3 lata. W przypadku znacznego zniszczenia tkanek zęba przez proces próchnicowy zalecamy wykonanie wypełnień stałych (złotych lub porcelanowych) typu inlay, onlay.

  Zachowacza stomatologia

  Na skutek działania różnego typu czynników mechanicznych niszczy się naturalna struktura zębów. Jej odbudowa to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim sposób na zachowanie naturalnego uzębienia na całe lata. Bieżące uzupełnianie ubytków jest niezwykle istotne. W naszej klinice wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania z zakresu stomatologii zachowawczej. Dysponujemy zaawansowanym technicznie sprzętem diagnostycznym i na bieżąco podnosimy swoje kompetencje, dzięki czemu świadczymy wysokiej jakości usługi.

  Przykładamy ogromną wagę do kwestii profilaktyki. Dentystyczne badania kontrolne umożliwiają wczesne wykrycie i usunięcie zmian w zębach. Nieleczone ubytki prowadzą do powolnego obumierania tkanki miazgi i wiążą się z ogromnym bólem. Im wcześniej podjęte leczenie, tym większa szansa na uratowanie zębów. Choć pacjenci są coraz bardziej świadomi konsekwencji, jakie wynikają z braku podejmowania działań prewencyjnych, wciąż można spotkać osoby, które zgłaszają się do stomatologa zbyt późno.

  Zapobiegaj zamiast leczyć

  Powiększająca się próchnica wiąże się z poważnymi komplikacjami. Może dojść do zapalenia dziąseł, powstania ropni, a nawet zakażenia krwi. Warto zatem dbać o zęby. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest regularna higiena. Zęby dobrze jest szczotkować po każdym posiłku. Można używać w tym celu szczoteczek elektrycznych, które pozwalają na efektywną eliminację osadu nazębnego. Zaleca się również stosowanie specjalnych nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. W ten sposób zapobiega się kolonizacji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy oraz osadzaniu się płytki nazębnej.

  Należy również zadbać o odpowiednią dietę. To bardzo istotny czynnik w profilaktyce stomatologii zachowawczej. Zaleca się unikania słodkich napojów oraz potraw, które mogą uszkodzić szkliwo – cukier jest pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. W codziennym menu nie powinno zabraknąć ciemnego chleba, sera, ryżu, makaronów, a także warzyw i owoców. Odpowiednio zbilansowane posiłki to źródło cennych witamin, mikroelementów i składników odżywczych, które korzystnie wpływają na cały organizm.

  Skaling, lakowanie, fluoryzacja

  Stomatologia zachowawcza to nie tylko uzupełnianie ubytków, ale również zapobieganie ich powstawaniu. Systematyczne pozbywanie się płytki nazębnej to doskonała ochrona przed próchnicą. Codziennie na zębach tworzy się warstwa w postaci lepkiego osadu, który już po kilkudziesięciu godzinach ulega zwapnieniu, a jego usunięcie domowymi sposobami jest niemożliwe. Kamień nazębny najczęściej powstaje w miejscach, do których trudno dotrzeć podczas szczotkowania (np. na szyjkach zębowych). Jego nagromadzenie sprzyja rozwojowi chorób dziąseł, próchnicy, stanów zapalnych. Aby zapobiec tym przykrym konsekwencjom, należy chodzić na dentystyczne badania kontrolne i korzystać z zabiegów, takich jak: skaling, lakowanie lub fluoryzacja. Kiedy warto się na nie zdecydować?

  Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, powinno przeprowadzać się przynajmniej raz na pół roku. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się skaling naddziąsłowy, który polega na eliminacji płytki nazębnej z powierzchni korony zęba. W niektórych przypadkach uzasadnione jest wykonanie skalingu poddziąsłowego, czyli pod powierzchnią dziąseł. Kamień można usuwać różnymi sposobami. Do tradycyjnych, choć obecnie rzadko wykorzystywanych metod, zalicza się skalery ręczne, np. w postaci sierpów, motyczek, dłutka lub pilniczków. Ich zastosowanie jest czasochłonne i bywa niedokładne. Innym sposobem pozbycia się płytki nazębnej jest użycie specjalnego wiertła typu frez. Spośród nowszych technik należy wymienić usuwanie kamienia laserem lub falami dźwiękowymi (o zakresie 6-8 kHz). Często stosuje się także specjalny roztwór perhydrolu, który nakłada się na powierzchnię zęba. Preparat chemiczny rozpuszcza osad.

  Lakowanie stosuje się przede wszystkim u dzieci. Polega ono na uszczelnieniu bruzd w zębach za pomocą specjalnego laku. Środek nakłada się na zagłębienia w zębach, aby zapobiec gromadzeniu się w nich resztek pokarmowych – najczęstszej przyczyny rozwoju bakterii. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i przebiega w kilku etapach: oczyszczanie zębów, eliminowanie ewentualnych ubytków, wytrawianie szkliwa (w celu zwiększenia przyczepności) oraz aplikacja i naświetlanie laku.

  Fluoryzacja powinna być przeprowadzana średnio dwa razy do roku. Polega na dostarczeniu zębom fluoru, który stymuluje wzrost tkanki kostnej i zabezpiecza szkliwo, a tym samym chroni przed próchnicą. Zabieg polega na wcieraniu w zęby lakierów fluorowych. Substancje te wchodzą w reakcje z hydroksyapatytami (naturalnymi związkami wapnia), w wyniku czego tworzą się związki fluoroapatytowe – ich powstanie zapobiega demineralizacji szkliwa i hamuje rozwój bakterii oraz sprzyja remineralizacji niewielkich ubytków. To bardzo dobra i skuteczna profilaktyka, która zalecana jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

  Zabiegi pod znieczuleniem

  Zabiegi realizowane w naszym centrum stomatologicznym we Wrocławiu są wykonywane pod znieczuleniem, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają bólu przy opracowywaniu zębów.

  Najczęściej stosuje się środki działające miejscowo, które nie powodują odrętwienia twarzy, umożliwiając panowanie nad mimiką. Nowością w stomatologii jest komputerowe dozowanie substancji uśmierzającej ból. Dawka jest precyzyjnie wyliczona – w strzykawce, za pomocą której aplikuje się środek, zlokalizowany jest mikroprocesorowy układ kontrolny. Zaletą metody jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Z powodzeniem można ją wykorzystywać zarówno w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, jak i seniorów.

  Przy wykonywaniu drobnych zabiegów, np. usuwaniu kamienia nazębnego, stosuje się znieczulenie powierzchniowe w postaci żelu, plastra, aerozolu. Działa ono zaledwie kilka minut. Zwykle lekarz decyduje się na takie rozwiązanie u osób, które trudno znoszą ingerencję w ustach i występuję u nich odruch wymiotny. W niektórych gabinetach znieczula się metodą nasiękową, która polega na wstrzyknięcie prokainy lub lidokainy, aby pozbawić czucia zakończeń i włókien nerwowych. Efekt utrzymuje się około kilkudziesięciu minut. Technika nie jest jednak zalecana w przypadku pacjentów, u których występują problemy z krzepnięciem krwi.

  Zęby mleczne pod kontrolą

  Dentystyczne badania kontrolne powinny być wykonywane co najmniej raz do roku. Profilaktyki związanej z higieną jamy ustnej uczy się już od najmłodszych lat. To najlepszy sposób na wykształcenie zdrowych nawyków. Należy dbać nawet o mleczaki – pojawiająca się na nich próchnica może mieć poważne konsekwencje dla organizmu dziecka. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że bakterie chorobotwórcze zaatakują stałe zęby, a te – ze względu na słabo zmineralizowane szkliwo – są  szczególnie podatne na zniszczenia. Kluczowa jest pierwsza wizyta. Jeśli dziecko się zrazi, później trudno będzie je przekonać do leczenia stomatologicznego. Stąd też należy starannie dobrać gabinet dentystyczny. Lekarz zajmujący się kilkuletnim pacjentem powinien wyróżniać się cierpliwością oraz empatią. W dziecięcej stomatologii zachowawczej wykorzystuje się różne sposoby, aby wizyta dobrze się kojarzyła. Kompozyty stosowane do wypełniania ubytków są kolorowe, a najmłodsi mogą wybrać dowolną barwę plomby.

  Stomatolodzy muszą również zadbać o to, by wizycie nie towarzyszył ból. Młodym pacjentom coraz częściej aplikuje się mieszaninę tlenu oraz podtlenku azotu (popularnie określaną jako gaz rozweselający). To sposób znieczulenia, który od przeszło 100 lat jest stosowany w medycynie. Substancja podawana jest za pośrednictwem specjalnej maseczki. Ma właściwości rozluźniające, uspokaja, a jednocześnie nie otępia – pacjenci są w pełni świadomi. Gaz przestaje działać już po kilku minutach. To idealne i w pełni bezpieczne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie u najmłodszych. W przypadku konieczności wykonania skomplikowanego zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne. Jest ono podawane przy asyście doświadczonego anestezjologa. Zastosowanie narkozy umożliwia wyleczenie wszystkich zębów podczas jednej wizyty.

  Stomatologia zachowawcza a ciąża

  W ciąży należy szczególnie dbać o zęby. Nieleczona próchnica może być przyczyną wielu komplikacji. Infekcje powstałe w jamie ustnej często przenoszą się do macicy, powodując stany zapalne. Stąd też warto zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę i nie zapominać o dentystycznych badaniach kontrolnych. Zwiększone stężenie hormonów ciążowych prowadzi do rozpulchnienia dziąseł i utrudnia precyzyjne szczotkowanie zębów, co jest bezpośrednią przyczyną gromadzenia się bakterii próchnicotwórczych. Aby temu zapobiec, należy na bieżąco usuwać niewielkie ubytki. Kompozyty stosowane do wypełnienia zębów nie przenikają do krwiobiegu, dlatego nie są szkodliwe dla płodu.

  Groźne mogą być natomiast niektóre z podawanych środków przeciwbólowych, a zwłaszcza te, które obkurczają naczynia krwionośne. Stomatolog powinien w takim wypadku dobrać bezpieczną metodę znieczulenia, np. preparaty działające miejscowo. Dobrą praktyką jest również aplikacja mieszaniny tlenu i podtlenku azotu. Antybiotyki stosuje się jedynie w przebiegu ostrego stanu zapalnego. Nie zaleca się także wykonywania prześwietleń rentgenowskich, ale w przypadku leczenia kanałowego mogą być one koniecznością. Wówczas brzuch osłania się specjalnym fartuchem.

  Rodzaje próchnicy

  Wyróżnia się różne rodzaje próchnicy. Poniżej prezentujemy podział ze względu na obraz kliniczny:

  – Próchnica pierwotna, czyli zmiany, które pojawiają się po raz pierwszy na zębach. Najczęściej dochodzi do nich na skutek braku odpowiedniej profilaktyki i nagromadzenia się w jednym miejscu bakterii próchnicotwórczych.

  – Próchnica wtórna pojawia się na leczonych wcześniej zębach. Najczęściej powstaje w wyniku nieprawidłowego wypełnienia plombą lub niedokładnego oczyszczenia ubytków. W szczelinach zębowych dochodzi do zbierania się bakterii, które z czasem przeradzają się w próchnicę. Jej objawy to przede wszystkim ból i nadwrażliwość tkanek, a także zmiany w jego wyglądzie zęba, np. w postaci ciemnych plamek.

  – Próchnica ukryta jest widoczna tylko na zdjęciach rentgenowskich. Tworzy się na powierzchni żującej, pod szkliwem.

  – Próchnica nietypowa powstaje w zębach pozbawionych żywej miazgi, np. na skutek wcześniejszego leczenia kanałowego.

  – Próchnica kwitnąca jest szczególnie niebezpieczna, gdyż zmiany chorobowe pojawiają się w kilku zębach jednocześnie. Szczególną odmianą tej postaci jest próchnica butelkowa, która występuje u dzieci zasypiających z butelką ze smoczkiem. Słodki płyn to idealna pożywka sprzyjająca tworzeniu się bakterii.

  – Próchnica korzenia dotyka odsłoniętych korzeni zębowych, osadza się wzdłuż brzegu dziąsłowego.

  Do wielu powikłań związanych z leczeniem próchnicy dochodzi na skutek braku doświadczenia lekarzy lub zastosowania słabej jakości komponentów.

  Aby uniknąć nieprzyjemności, należy wybrać gabinet stomatologiczny we Wrocławiu, cieszący się dobrymi opiniami. W naszym centrum medycznym stosujemy specjalistyczne narzędzia, które chronią przed niewłaściwym opracowaniem zęba. Warto również pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej, a także o dentystycznych badaniach kontrolnych.

  Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

  Leczenie kanałowe, określane również jako endodoncja, to dziedzina stomatologii zachowawczej. Nierzadko jest to jedyny sposób na utrzymanie naturalnego zgryzu i uratowanie chorego zęba. Metoda polega na usunięciu nieodwracalnych zapaleń tkanki miazgi z komory i kanałów zębowych.  Wymaga ogromnej precyzji i musi być przeprowadzona przez doświadczonego stomatologa. Nieprawidłowo wykonana wiąże się z wieloma powikłaniami, np. w postaci: ukruszenia korony, powstania obrzęku lub ropnia. Może prowadzić także do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które nieleczone są przyczyną posocznicy, ropni przerzutowych lub zapalenia nerwów czaszkowych.

  Podczas opracowywania zębów należy zadbać o sterylność oraz dezynfekcję. Lekarz powinien również posługiwać się zaawansowanymi technicznie urządzeniami, które umożliwiają dokładny wgląd w stan zęba. Stosuje się m.in. mikroskop, aby dokładnie oczyścić wkłady koronowo-korzeniowe lub udrożnić wąskie kanały korzeniowe. Na każdym etapie leczenia wykonuje się zdjęcie RTG. Niezbędny jest również edometr – niewielkiej wielkości urządzenie, które służy do pomiarów długości kanału zębowego. Jest on zbudowany z wyświetlacza, sygnalizatora, dwóch diod. Zastosowanie przyrządu jest w pełni bezpieczne i nie powoduje bólu, a pomiary można powtarzać kilkakrotnie.

  Jak przebiega leczenie kanałowe?

  Leczenie endodontyczne przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest otwarcie komory zęba w celu wyeliminowania chorobowo zmienionej miazgi. Następnie lekarz opracowuje kanał korzeniowy i usuwa z niego miazgę, a z kanalików zębinowych pozbywa się toksyn bakteryjnych. Tak przygotowany kanał należy obficie opłukać  – najczęściej stosuje się w tym celu podchloryn sodu. Kolejnym krokiem jest osuszenie kanałów i wypełnienie ich materiałami biozgodnymi – przeważnie gutaperką. Ma to uniemożliwić przenikniecie bakterii do tkanek okołowierzchołkowych. Ostatnim etapem jest zastosowanie materiałów kompozytowych.

  Długość leczenia jest zależna od liczby kanałów, zastosowanej techniki oraz doświadczenia stomatologa. Przy wyborze metody mortalnej, polegającej na aplikacji środka doprowadzającego do martwicy tkanek, potrzeba co najmniej  dwóch wizyt – proces obumarcia tkanek zębowych trwa nawet dwa tygodnie (w zależności od budowy anatomicznej zęba). Obecnie stomatologia zachowawcza jest znacznie bardziej rozwinięta, a wielu stomatologów zastępuje klasyczne sposoby leczenia metodą ekstyrpacji. Jest ona znacznie szybsza, gdyż omija się etap związany z zatruwaniem zęba. Dzięki temu usunięcie miazgi i wypełnienie kanału zębowego zamyka się podczas jednego zabiegu.

  Jak przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym?

  Wprawdzie wizyta w gabinecie dentystycznym nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak dobrze jest zjeść coś lekkostrawnego – po większości zabiegów nie można przyjmować posiłków. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, weź ze sobą dokumentację medyczną. W przypadku problemów z wątrobą, astmą, krążeniem, krzepliwością krwi, należy o tym poinformować stomatologa, aby mógł dobrać odpowiednie środki znieczulające. Trzeba także zgłosić lekarzowi fakt przyjmowania leków nasercowych, psychotropowych lub uspokajających.

  Dobrze jest również postarać się precyzyjnie opisać dolegliwości. To znacznie pomoże w ustaleniu przyczyny choroby i postawieniu diagnozy. Warto zapisywać na kartce: od jak dawna występują objawy, jaki jest stopień ich natężenia. Należy także zastanowić się, czy ból zębów jest rwący, ćmiący, kiedy się nasila. Gdy jesteś alergikiem, możesz poprosić o wykonanie testu, który polega na wstrzyknięciu niewielkiej dawki środka znieczulającego. Jeśli na skórze nie pojawi się pokrzywka lub inne powikłania, to znaczy, że zastosowanie preparatu jest bezpieczne.

  Szukasz dobrego dentysty? Zgłoś się do naszego centrum stomatologicznego. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie bądź też skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej. Zapraszamy również do ustalenia terminu osobiście. Nasz adres: ul. Bezpieczna 2, Wrocław.

  Popularne wyszukania:
  odwirowanie krwi | mikroskopowe leczenie kanałowe wrocław | implant zęba cena | pracownie protetyczne wrocław | protetyka co to | all on 4 cena | rodzaje uzupełnień protetycznych | wyrwanie ósemki wrocław | ortodoncja wrocław | usunięcie ósemki wrocław

  Stomatologia zachowawcza

  Cennik
  Konsultacja ogólna (40 min.)
  100
  wizyta pierwszorazowa (adaptacyjna dziecka)
  100
  kolejna wizyta adaptacyjna (30 min)
  150
  Wypełnianie kompozytowe (znieczulenie wliczone w cenę)
  250-500
  wypełnienie zęba mlecznego
  250
  Włókno szklane 1 szt+ odb.
  550
  Dodatkowe włókno szklane przy wzmacnianiu zęba
  150
  Szynowanie zębów(za punkt)
  100
  Zacementowanie korony wykonanej w innym gabinecie
  150
  lakowanie zębów
  100 ( za jeden ząb)
  nieinwazyjne leczenie próchnicy preparatem ICON
  350/ubytek
  Znieczulenie standardowe
  bez opłat
  Znieczulenie komputerowe Quick Sleeper
  50
  podanie gazu rozweselającego (działanie uspokajające)
  150
  Maseczka do znieczulenia (wielokrotnego użytku)
  80
  Znieczulenie ogólne wykonywane przez wyspecjalizowany zespół anestezjologiczny (za pierwszą godzinę)
  1000
  za kolejną godzinę
  800

  Usługi

  sprawdź naszą ofertę

  Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  Nasza oferta

  Stomatologia kompleksowa

  Implanty (implantologia)

  Protetyka

  Vector Paro leczenie chorób przyzębia

  Azento

  BlancOne® CLICK

  Zęby w jeden dzień

  Leczenie bezzębia

  Choroba okluzyjna

  Stomatologia dziecięcia

  Wybielanie

  Diagnostyka

  Stomatologia zachowawcza

  Endodoncja (leczenie kanałowe)

  Chirurgia stomatologiczna

  Ortodoncja

  Regeneris fibryna

  Regeneris Osocze

  Co możesz teraz zrobić?

  Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

  Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.