71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

  Zabiegi higienizacji jamy ustnej powinny być przeprowadzane regularnie, aby chronić zęby przed pojawieniem się próchnicy. Jednym ze sposobów na zdrowy i piękny uśmiech jest piaskowanie zębów. To skuteczny zabieg w eliminowaniu płytki nazębnej. Dlaczego warto poddawać się mu regularnie?

  Na czym polega piaskowanie zębów?

  Profesjonalne oczyszczanie zębów jest bardzo ważne w profilaktyce próchnicy. O korzyściach z piaskowania zębów można się przekonać po zapoznaniu z przebiegiem tegoż zabiegu. Ma on charakter profilaktyczno-leczniczy. Jego celem jest pozbawienie zębów miękkiego, niezmineralizowanego osadu oraz powstałych na nich przebarwień. W trakcie eliminowane są między innymi te powstałe na skutek spożywania barwiących pokarmów, osady z kawy, wina, herbaty, a także od palenia papierosów. Specjalny aparat, piaskarka stomatologiczna, wyrzuca mieszankę wody z dwuwęglanem sodu.

  Cienki strumień wody wraz z medycznym piaskiem kierowany w stronę zębów pod odpowiednio dużym ciśnieniem penetruje powierzchnię i doskonale ją oczyszcza. Eliminuje to, co szczoteczka wraz z pastą do zębów, nicią dentystyczną nie były w stanie usunąć. Dociera do przestrzeni międzyzębowych i wszelkich trudno dostępnych miejsc. Pozbawia zęby płytki bakteryjnej, miejscowych przebarwień. Co istotne, proces ten nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a do tego jest bezpieczny dla pacjenta. Podczas piaskowania nadmiar substancji czyszczących zostaje zasysany.

  Zalecenia po piaskowaniu zębów

  Są one bardzo istotne dla utrzymania efektów zabiegu na długo. Tuż po piaskowaniu zębów nie można jeść, a jedynym dopuszczalnym napojem jest woda. Dwie godziny to czas niezbędny dla odtworzenia naturalnej otoczki zęba.

  W zaleceniach pojawia się unikanie spożywania ciemnych napojów przez ok. 24-48 godzin. Barwniki z kawy, herbaty, wina, soków barwiących, np. porzeczkowego, marchwiowego mogą zniweczyć efekty piaskowania. Z tego samego powodu nie powinno się stosować płukanek ziołowych, np. szałwii. W dniu piaskowania niewskazane jest palenie papierosów.

  Warto pamiętać, że po tym zabiegu higienizacyjnym może wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów oraz dziąseł. Jest to całkowicie naturalna reakcja i ma charakter ustępujący. Niewielki odsetek pacjentów skarży się na dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł.

   Umów się na wizytę!

   Formularz pozwoli Ci zapisać się na konsultacje w naszym gabinecie.

   Kto powinien poddawać się zabiegowi piaskowania zębów?

   Z zabiegu mogą korzystać te osoby, których zęby pokryły się osadem. Stomatolodzy polecają piaskowanie zębów zwłaszcza tym, którzy piją dużo kawy i herbaty, a także palaczom papierosów. Nie należy go pomijać zwłaszcza wtedy, gdy zęby są stłoczone, gdyż w tym przypadku szczególnie ciężko oczyścić łuki zębowe w trakcie codziennych domowych zabiegów higienizacji. Warto zdecydować się na piaskowanie, nosząc aparat ortodontyczny. Standardowo wykonuje się je 1-2 razy w roku, jednak osoby z tendencją do przebarwień nazębnych powinny go wykonywać częściej. 

    

   Oprócz piaskowania zębów wśród zabiegów profilaktycznych stomatologia zachowawcza proponuje również skaling, fluoryzację. Samo piaskowanie zalicza się do zabiegów pomocniczych w walce z płytką bakteryjną i kamieniem nazębnym. Może okazać się niewystarczające w przypadku osadzenia się kamienia w znacznym stopniu. Wówczas, żeby zadziałać kompleksowo, najpierw trzeba przeprowadzić skaling, a następnie piaskowanie zębów. Po tych zabiegach wskazane jest lakierowanie zębów. Piaskowanie oraz pozostałe zabiegi higienizacyjne może wykonać zarówno dentysta, jak i higienistka stomatologiczna. 

   Nie zawsze efekty zabiegu mogą być w pełni zadowalające, gdyż piaskowanie nie jest w stanie wyeliminować zaburzeń rozwojowych szkliwa, przebarwień po antybiotykach czy początkowych zmian próchnicowych. Stomatologia estetyczna w tym zakresie proponuje dodatkowe zabiegi, takie jak np. wybielanie zębów.

   U kogo piaskowanie zębów nie może zostać przeprowadzone?

   Przeciwwskazaniami do piaskowania zębów są:
   • stany zapalne dziąseł, jamy ustnej,

   • uszkodzenia błon śluzowych, 

   • nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc,

   • alergia na składniki substancji stosowanych w piaskowaniu.

   Korzyści z zabiegu piaskowania zębów

   Piaskowanie pozwala wyeliminowanie osadu, przebarwień, dlatego zapewnia poprawę walorów estetycznych uśmiechu. Nie służy jednak wyłącznie zmianom w wyglądzie zębów. Co najważniejsze, sprzyja utrzymaniu ich w zdrowiu. Przeciwdziała rozwojowi szkodliwych, próchnicowych i zapalnych bakterii. Piaskarka pomaga w usunięciu płytki nazębnej. Przez pojęcie płytki bakteryjnej należ rozumieć pozostałości pokarmów, obumarłych komórek błony śluzowej i drobnoustrojów, które zamieszkują jamę ustną. Jeśli ta płytka nie zostanie usunięta, dochodzi do rozwoju bakterii, które osłabiają szkliwo i odpowiadają za powstawanie próchnicy. Płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, co przyczynia się do rozwoju schorzeń przyzębia. Systematyczne piaskowanie zębów skutkuje brakiem możliwości nagromadzenia płytki nazębnej do tego stopnia, aby zagroziła ona zdrowiu zębów i dziąseł. 

   Odwiedzając gabinet stomatologiczny regularnie i korzystając z zabiegów higienizacyjnych, można uniknąć leczenia zębów. 

   Popularne wyszukania: zastrzyki z osocza na twarz | wybielanie zębów wrocław | ortodoncja wrocław | usuwanie ósemki wrocław | chirurg szczękowy wrocław | aparat ortodontyczny wrocław cena | pracownie protetyczne wrocław | ortodonta wrocław | powierzchnia okluzyjna | proteza na implantach
    

   Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

   Czytaj dalej

   Czym jest ropień?

   Czytaj dalej

   Usługi

   sprawdź naszą ofertę

   Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

   Nasza oferta

   Stomatologia kompleksowa

   Implanty (implantologia)

   Protetyka

   Vector Paro leczenie chorób przyzębia

   Azento

   BlancOne® CLICK

   Zęby w jeden dzień

   Leczenie bezzębia

   Choroba okluzyjna

   Stomatologia dziecięcia

   Wybielanie

   Diagnostyka

   Stomatologia zachowawcza

   Endodoncja (leczenie kanałowe)

   Chirurgia stomatologiczna

   Ortodoncja

   Regeneris fibryna

   Regeneris Osocze

   Co możesz teraz zrobić?

   Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

   Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.