71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

Za oknem robi się coraz cieplej, zatem chętniej sięgamy po zimne napoje. Niestety woda wciąż w odwrocie, chętniej – o zgrozo! także dla naszych dzieci wybieramy kolorowe i gazowane napoje. Efekt to 91 procent dolnośląskich siedmiolatków z próchnicą i co szósty mieszkaniec naszego regionu ( w wieku 35-44 l.) z kilkoma ubytkami.

Kiedy doskwiera upał bez chwili zastanowienia sięgamy po schłodzony napój. Nie interesuje nas skład, ważne, żeby szybko ugasić pragnienie. Niestety chemia zawarta w większości słodkich napojów tj. coca-cola, napoje energetyczne czy choćby ice-tea zawierają zgubny dla naszych zębów kwas cytrynowy i fosforowy. Rozpuszczają one szkliwo, co w konsekwencji prowadzi do jego erozji i próchnicy.

– Fatalne dla zębów są także barwniki, nie tylko odbarwiają zęby, nadając im żółty kolor, ale mogą też być przyczyną silnych reakcji alergicznych w jamie ustnej, spowodować podrażnienia dziąseł i języka – przekonuje dr Łukasz Wojszwiłło z Centrum Stomatologii Rodzinnej Dental Corner we Wrocławiu. Picie zimnych napojów to także prawdziwa męka dla uzębienia. Gdy zafundujemy sobie dla ochłody napój prosto z lodówki – zafundujemy także naszym zębom prawdziwy szok termiczny – co skutkuje pęknięciami szkliwa. Przez nie dostają się bakterie, które powodują próchnicę – dodaje Wojszwiłło.

Sposób na słodkie

Eksperci są zgodni – woda to najlepszy wybór . Wciąż sięga po nią jednak tylko 29 procent Polaków a jedynie 6% z nas spożywa zalecaną ilość wody każdego dnia, mimo, że woda skutecznie gasi pragnienie, korzystnie wpływa na zęby, skórę a także wspomaga metabolizm.
Jeśli picie wody to prawdziwa męka, jest kilka sposobów na to aby zminimalizować ryzyko powstania próchnicy. Najpierw spróbujmy przekonać się do zimnej herbaty bez cukru czy mleka. Jeśli jednak pokusa jest nie do odparcia, sięgając po oranżadę czy inny słodki napój gazowany korzystajmy ze słomki. Musi być ona skierowana do tylnej części jamy ustnej. Tak, aby ograniczyć kontakt napoju z zębami. Zrezygnujmy też z picia „cukru w płynie” na noc, bo to pożywka dla bakterii. Warto też pamiętać aby nie myć zębów bezpośrednio po wypiciu słodkiego napoju. Związki chemiczne w nich zawarte często niestety rozmiękczają szkliwo przekonuje dr Wojszwiłło. Także soki są mniej niebezpieczne, pod warunkiem, że umyjemy po nich zęby, średnio Polak wypija tylko szklankę soku na tydzień to zdecydowanie za mało.

Ważne – COVID-19

Czytaj dalej

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Czytaj dalej

Usługi

sprawdź naszą ofertę

Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasza oferta

Stomatologia kompleksowa

Implanty (implantologia)

Protetyka

Vector Paro leczenie chorób przyzębia

Zęby w jeden dzień

Leczenie bezzębia

Choroba okluzyjna

Stomatologia dziecięcia

Wybielanie

Diagnostyka

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Chirurgia stomatologiczna

Ortodoncja

Regeneris fibryna

Regeneris Osocze

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.