71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

411100Nie tylko to, co pijemy może być powodem rozwoju próchnicy, także to, co jemy. Czarną listę produktów otwierają cukierki, czekoladki i żelki. Zawarte w nich cukry, poddawane rozkładowi w jamie ustnej sprawiają, że powstaje groźny dla zębów kwas. To on odpowiedzialny jest za demineralizację szkliwa. Przede wszystkim omijajmy te produkty, które zawierają sacharozę. Są to przede wszystkim cukierki, ciasta, desery, dżemy. Wiemy, że czasem trudno sobie odmówić, dlatego myjmy zęby po każdym posiłku, pamiętać o tym powinny szczególnie łasuchy:-)

Dentyści przygotowali  listę produktów zalecanych w profilaktyce próchnicy. Okazuje się, że zbawienne dla naszych zębów są twarde sery, w tym pleśniowy Camembert. Jedzenie sera działa stymulująco na wydzielanie śliny, zwiększa się także stężenie wapnia w jamie ustnej, co chroni zęby. Z kolei z bakteriami Streptococcus mutant rozprawiają się m.in. kasze, rośliny strączkowe, owoce, warzywa, a także piwo i wino.  W profilaktyce pomocna jest także guma do żucia. Szukajmy jednak gum, które zawierają sorbitol, ksylitol lub fluorek.

Zestaw do walki z próchnicą

Oczywiście walkę z próchnicą powinniśmy zaczynać po każdym posiłku, myjąc zęby, ale nie tylko. Samo szczotkowanie zębów to za mało. Drobiny pokarmów dostają się często do przestrzeni międzyzębowych, gdzie zaczynają gnić, rodząc niebezpieczeństwo dla zdrowia naszych zębów. Zaleca się stosowanie jednocześnie różnych środków służących do higieny jamy ustnej. Jeśli stosujemy nitkę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać również płynu i pasty. Sama funkcja nici i płynów do płukania jamy ustnej jest bardzo podobna, polega na oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i innych miejsc trudno dostępnych lub niedostępnych dla szczoteczki. Zalecane jest stosowanie przynajmniej jednego z tych rozwiązań w celu wzbogacenia i uzupełnienia higien jamy ustnej. Prawidłowa sekwencja czynności powinna wyglądać następująco: oczyszczenie zębów szczoteczką i pastą, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i na koniec wypłukanie ust płynem do płukania.

Ważne – COVID-19

Czytaj dalej

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Czytaj dalej

Usługi

sprawdź naszą ofertę

Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasza oferta

Stomatologia kompleksowa

Implanty (implantologia)

Protetyka

Vector Paro leczenie chorób przyzębia

Zęby w jeden dzień

Leczenie bezzębia

Choroba okluzyjna

Stomatologia dziecięcia

Wybielanie

Diagnostyka

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Chirurgia stomatologiczna

Ortodoncja

Regeneris fibryna

Regeneris Osocze

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.