fbpx

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

  Ósemki​ to pozostałość po naszych przodkach. ​Zęby mądrości​, są trzecimi zębami trzonowymi. Służą do rozdrabniania pokarmu. Okazuje się jednak, że są zbędne, ponieważ u osób, u których się nie pojawiły, nie stwierdzono żadnych problemów z żuciem pokarmu. To ostatnie zęby, które tworzą się z listewki zębowej.
  Pomimo nazywania ich ​zębami mądrości,​ rozumu niestety nie dodają. Często jednak wiążą się z przykrymi dolegliwościami, gdyż nie rosną prawidłowo.


  Kiedy i u kogo wyrastają ósemki?


  Zęby mądrości​ pojawiają się z reguły pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Ich proces wyrzynania się, może trwać nawet kilka lat, zatem u niektórych osób, pojawiają się one dopiero około 40 roku życia. Zdarzają się przypadki, że ​ósemki​ wychodzą osobom starszym, noszącym protezę. Dochodzi do tego przez jej ucisk, który powoduje wyrzynanie się zębów, tkwiących do tej pory w kości.
  Ósemki​ nie wyrastają u każdego. Okazuje się, że część ludzi posiada zawiązki tychże zębów, jednak nie rozwijają się one. Niektórzy są ich całkiem pozbawieni. To rola ewolucji. Obecnie pokarmy są tak przetworzone, że człowiek nie potrzebuje aż tylu zębów trzonowych. Ze względu na stopniową redukcję szczęki, brakuje miejsca dla ​zębów mądrości​. Możliwe, że przyszłe pokolenia, nie będą ich w ogóle posiadać.

   Umów się na wizytę!

   Formularz pozwoli Ci zapisać się na konsultacje w naszym gabinecie.


   Jak leczyć ósemki?


   Ze względu na ich trudne położenie, ciężko odpowiednio je wyszczotkować. To może prowadzić do próchnicy, która często przenosi się na sąsiednie zęby. Z tego też powodu, lekarz stomatolog może zalecić profilaktyczną ​ekstrakcję ósemki.
   Leczenie zębów mądrości występuje rzadko. Ze względu na ich nieprawidłowe wyrzynanie się, stomatolog często nie ma możliwości, aby się do nich dostać. Ponadto, są to zęby nietrwałe, w związku z czym, leczenie ich nie jest opłacalne.


   Kiedy ósemki należy usunąć?


   Usuwanie ósemki ​zależne jest od tego, w jakim stanie jest ząb, oraz jakie powoduje kłopoty. Warto zdecydować się na ich ekstrakcję, jeśli niosą ryzyko powikłań.
   Usunięcie zębów mądrości zalecane jest wtedy, kiedy wyrzynają się w nieprawidłowy sposób i wywołują ból. Także w przypadku, kiedy nie mieszczą się w łuku zębowym i powodują ucisk na resztę zębów, stomatolog zaleca ich usunięcie.
   Wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości, jest również konieczność leczenia kanałowego, np. w wyniku zaawansowanej próchnicy. ​Zęby ósemki ​zwykle rosną pod kątem, zatem ciężko się do nich dostać. Poza tym, z reguły mają dużo korzeni.
   Pozostawienie ósemek często niesie ze sobą przykre powikłania. Należą do nich:


   ● niszczenie się korzeni siódemek,

   ● problemy ze stawami skroniowo – żuchwowymi,

   ● pojawianie się kieszeni kostnych,

   ● próchnica w pozostałych zębach trzonowych.


   Jak usuwa się zęby mądrości?


   Przed samym zabiegiem, wykonuje się badanie rentgenowskie, które obrazuje położenie wszystkich zębów. Zwykle stomatolog zaleca pantonogram. To panoramiczne zdjęcie zębów oraz ich struktur.
   Ekstrakcja ósemek​ odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które minimalizuje odczuwanie bólu. Cały zabieg jest niemalże bezinwazyjny dla pacjenta. Jedynie co może on odczuwać, to nacisk wywierany na usuwany ​ząb mądrości.
   W sytuacji, kiedy zęby ulokowane są prawidłowo, stomatolog używa kleszczy oraz dźwigni do ich usunięcia. Jeżeli jednak ich położenie może sugerować szereg powikłań, wykonuje się zabieg specjalistyczny, z zakresu chirurgii szczękowo – twarzowej.
   Chirurgiczne usuwanie ósemek​ trwa od kilku minut, do godziny. Po ekstrakcji rana zwykle zostaje zaszyta. Po około 7 dniach, szwy usuwa się. W pierwszych dniach po zabiegu, nie zaleca się stosowania żadnych używek.
   Po wykonaniu procedury ​wyrwania ósemki​, pacjent dostaje szczegółowe zalecenia, odnośnie pielęgnacji rany oraz spożywania posiłków. Od tego głównie zależy szybkość gojenia się oraz brak wystąpienia skutków niepożądanych.


   Powikłania występujące po usunięciu zębów mądrości


   Naturalnym objawem pozabiegowym, jest ból oraz pojawienie się opuchlizny. Objawy te mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.
   Problem stanowi sytuacja, kiedy w dziąśle zostanie fragment zęba. W takim przypadku może dojść do swędzenia oraz mrowienia twarzy, a także niedoczulicy.
   Groźnym powikłaniem po ekstrakcji zęba, jest także zakażenie zębodołu, naruszenie innych tkanek, złamanie zęba, a nawet żuchwy.


   Jaki jest koszt usunięcia ósemek?


   Jeśli zęby rosną w prawidłowy sposób, ich usunięcie kosztować będzie 500 – 800 zł, za jeden ząb.
   W przypadku ​ósemki​ zatrzymanej (ukrytej w dziąśle), koszt wynosi 800-1500 zł, natomiast usunięcie zęba mądrości chirurgicznie, kosztuje od 800 do 1400 zł.
   Warto pamiętać, że ekstrakcja ósemek jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Problemem są jednak terminy. Często na zabieg trzeba czekać nawet do kilku miesięcy.
   Ósemki​ to zęby, z których człowiek nie ma żadnego pożytku. Powodują za to szereg dolegliwości. Rzadko zdarza się, aby rosły w prawidłowy sposób i długo były zdrowe.

   Popularne wyszukania: protetyka wrocław | proteza na implantach w jeden dzień cena aparat lingwalny wrocław | protetyka stomatologiczna wrocław | zęby w jeden dzień | stomatologia zachowawcza wrocław | all on 6 cena | usunięcie ósemki wrocław | aparat na zeby cennik | choroba okluzyjna leczenie

   Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

   Czytaj dalej

   Czym jest ropień?

   Czytaj dalej

   Usługi

   sprawdź naszą ofertę

   Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

   Nasza oferta

   Stomatologia kompleksowa

   Implanty (implantologia)

   Protetyka

   Vector Paro leczenie chorób przyzębia

   Azento

   BlancOne® CLICK

   Zęby w jeden dzień

   Leczenie bezzębia

   Choroba okluzyjna

   Stomatologia dziecięcia

   Wybielanie

   Diagnostyka

   Stomatologia zachowawcza

   Endodoncja (leczenie kanałowe)

   Chirurgia stomatologiczna

   Ortodoncja

   Regeneris fibryna

   Regeneris Osocze

   Co możesz teraz zrobić?

   Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

   Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.