71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

Idealnie równe i zdrowe zęby to marzenie wielu ludzi. Właśnie z myślą o pięknym, zadbanym uśmiechu do naszych gabinetów ortodontycznych codziennie trafiają liczni pacjenci.

Aparaty ortodontyczne to jedna ze skuteczniejszych metod w dziedzinie stomatologii, jednak ich pielęgnacja jest skomplikowana i czasochłonna. Musi być rzetelna, aby pozwoliła utrzymać w dobrym stanie także uzębienie. Leczenie wad zgryzu aparatami stałymi i ruchomymi jest procesem długotrwałym i uciążliwym, który trwa nawet do 2-3 lat. Aby ich noszenie było komfortowe, wystarczy trzymać się kilku zasad pielęgnacji.

Szczoteczki do zębów i aparatów ortodontycznych

Zalecamy stosowanie szczoteczek do zębów o średniotwardym włosiu. Są produkowane w różnych rozmiarach, więc z pewnością uda się dostosować odpowiedni kształt. Na rynku dostępne są modele takie jak:

– Szczoteczka manualna z wyciętym rowkiem ortodontycznym;

– Szczoteczka soniczna lub oscylacyjna (elektryczna) ze specjalną końcówką ortodontyczną;

– Szczoteczka jednopęczkowa – skutecznie usuwa osad na zębach i przebarwienia związane z paleniem i piciem kawy oraz herbaty. Należy użyć jej po oczyszczeniu całej jamy ustnej.

Pomocne artykuły ortodontyczne

Istnieją różne rodzaje artykułów, które z powodzeniem umyją trudno dostępne miejsca, pomogą pozbyć się bakterii i resztek pokarmu, a także ochronią zęby przed próchnicą oraz stanami zapalnymi dziąseł. Należą do nich m.in.:

– Pasta do zębów z fluorem.

– Szczoteczka międzyzębowa – czyszcząca przestrzeń pod łukiem między zamkami ortodontycznymi i ligaturami.

– Irygator dentystyczny – urządzenie wykorzystujące ciśnienie wody, które wymywa resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych oraz miejsc trudno dostępnych. Zapewnia też przyjemny masaż dziąseł, a także powoduje lepsze ukrwienie. Dodatkowo usuwa osady
i przebarwienia.

– Skrobaczka do języka – higienę języka można wspomóc też za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów i żeli z chlorheksydyną.

– Nić dentystyczna – zęby należy nitkować przynajmniej raz dziennie,  jednak zalecamy robić to dwa razy dziennie przed myciem i płukaniem jamy ustnej.

– Niciowykałaczka – ma podobne zastosowanie jak nić dentystyczna.

– Płyn do płukania ust – działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Można też użyć płukanek ziołowych. W kuchni na pewno znajdą się takie zioła jak rumianek i szałwia. Szczególnie pomagają problemy typu: podrażnienia dziąseł czy stany zapalne.

– Wosk ortodontyczny – służy do zabezpieczania ostrych elementów aparatu, które zapobiegają podrażnieniu śluzówki jamy ustnej. Jeśli po założeniu aparatu czujemy, że jakieś elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach), to ten produkt okaże się bardzo pomocny. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zapachy jak np. mięty, jabłka, czekolady czy pomarańczy.

Jak myć zęby i aparat ortodontyczny?

Zaleca się myć zęby po każdym posiłku, a zwłaszcza po deserach i słodkich napojach, ponieważ obecność elementów aparatu na zębach utrudnia szczotkowanie. Jak zatem czyścić zęby przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

– Najpierw użyj nici dentystycznej.

– Ułóż szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem dziąseł, lekko dociskając i wykonując krótkie ruchy w tył i przód.

– Umyj powierzchnie żujące oraz tylne zębów.

– Na koniec użyj płynu do płukania jamy ustnej.

Jak pielęgnować aparat ruchomy?

O aparat ruchomy również należy odpowiednio dbać. Wystarczy go wyczyścić przy użyciu szczoteczki do zębów, pasty i nici dentystycznej, a później dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Nie zapominaj też o myciu dziąseł oraz podniebienia w miejscach zakrywanych przez aparat ruchomy. Pamiętaj, żeby wkładać go do szczelnego i czystego pudełka.

Jak dbać o aparaty ortodontyczne?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana dieta. Zaleca się spożywać miękką żywność, która ułatwi gryzienie. Należy więc unikać twardych, nierozdrobnionych owoców i orzechów oraz ciągnących się i kleistych słodyczy, np. gumy do żucia czy cukierków. Nie powinno się gryźć jedzenia z dużą siłą, tylko rozgryzać powoli i bez pośpiechu. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia dziąseł i uszkodzenia aparatów ortodontycznych. Ważna jest też pielęgnacja narzędzi do czyszczenia zębów. Pamiętaj, aby zawsze były czyste i nieoblepione pastą.

Skutki niewłaściwej pielęgnacji aparatów ortodontycznych

Niestety, czasem mogą wystąpić  nieprzyjemne skutki braku pielęgnacji, które niosą za sobą poważne problemy. Zaniedbanie higieny jamy ustnej w trakcie leczenia powoduje zmiany zapalne w dziąsłach prowadzące do bolesności i przerostu tkanek otaczających zęby, powstawania próchnicy i przykrego zapachu z ust, a także osadzania się płytki bakteryjnej wokół aparatu oraz dziąseł. Należy zachować ostrożność szczególnie przy nitkowaniu i szczotkowaniu, ponieważ może to doprowadzić do zaczerwienienia oraz krwawienia dziąseł. Warto również pamiętać, że w czasie noszenia aparatów stałych nie wolno wybielać zębów ani używać past wybielających. W przypadku zarówno aparatów stałych, jak i ruchomych należy ściśle trzymać się wszystkich poleceń lekarza.

Ważne – COVID-19

Czytaj dalej

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Czytaj dalej

Usługi

sprawdź naszą ofertę

Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasza oferta

Stomatologia kompleksowa

Implanty (implantologia)

Protetyka

Vector Paro leczenie chorób przyzębia

Zęby w jeden dzień

Leczenie bezzębia

Choroba okluzyjna

Stomatologia dziecięcia

Wybielanie

Diagnostyka

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Chirurgia stomatologiczna

Ortodoncja

Regeneris fibryna

Regeneris Osocze

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.