71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

Problem nieświeżego oddechu może dotyczyć nawet 60% populacji światowej. Ta przypadłość jest niezwykle niekomfortowa, wzbudza uczucie skrępowania i dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi, a do tego skutecznie utrudnia funkcjonowanie. Jak przeciwdziałać halitozie?

Przyczyny halitozy

Określeniem medycznym stosowanym na potrzeby nazewnictwa patologicznego stanu w postaci cuchnącego oddechu jest halitoza. Jest to stan chorobowy, którego objawem jest nieprzyjemny zapach z ust. Pojęcie halitozy jest kojarzone najczęściej z reklam telewizyjnych. Zostało zaczerpnięte z kampanii reklamowej środka do dezynfekcji jamy ustnej stworzonej jeszcze w 20-tych latach ubiegłego stulecia. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów halitozy. Kiedy brzydki zapach z ust wyczuwany jest przez osobę nim dotkniętą oraz innych mamy do czynienia z halitozą prawdziwą. Medycyna wyróżnia również występowanie przykrego zapachu jako przejaw obsesji pacjenta, gdy nie jest on wyczuwalny dla osób trzecich. Tutaj stosowanym pojęciem jest pseudohalitoza. W etiologii halitozy wskazuje się głównie na zmiany w jamie ustnej. Odpowiadają one za ok. 85% przypadków halitozy prawdziwej. Tutaj można wymienić przede wszystkim:

  • zapalenie przyzębia (parodontoza),

  • nalot (osad) na języku,

  • kamień nazębny,

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej,

  • zmiany grzybicze śluzówki jamy ustnej,

  • ubytki próchnicze

Ponadto na przykry zapach z ust wpływają także czynniki pozastomatologiczne, a wśród nich:

  • stosowanie niewłaściwej diety oraz takiej, która obfituje w niektóre składniki uznawane za nasilające halitozę, w tym surowy czosnek i cebulę,

  • korzystanie z określonych terapii farmakologicznych, czyli przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza z grupy antyhistaminowych, antydepresyjnych,

  • palenie tytoniu,

  • schorzenia ogólnoustrojowe, a w tym: choroby metaboliczne (cukrzyca), choroby nerek, patologiczne zmiany w zatokach obocznych nosa, migdałkach, choroby płuc i oskrzeli, infekcje bakteriami Helicobacter pyroli, refluks żołądkowo-przełykowy.

Prawdziwą przyczyną halitozy są różnego rodzaju związki chemiczne, a można wymienić ich ok. 600. Kluczowe są lotne związki siarki, aminy, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, pochodne fenylu, związki azotowe i alkohole. Chociaż mężczyźni częściej borykają się z nieświeżym oddechem, to problem stwierdzany bez względu na płeć, a także niezależnie od wieku. Nie tylko dorośli mają problemy z nieświeżym oddechem. Za brzydki zapach z ust dziecka najczęściej odpowiada jedzenie słodyczy, czego skutkiem jest próchnica. 

Sposoby radzenia sobie z nieświeżym oddechem

Metody zwalczania przykrego zapachu z ust powinny uwzględniać przyczynę tego stanu. Można również podjąć kompleksowe działania, aby ograniczać lub wyeliminować czynniki sprzyjające halitozie. Rodzice, którzy zaobserwowali nieświeży oddech u dziecka, powinni w pierwszej kolejności udać się na wizytę stomatologiczną. 

Zmiana diety i stylu życia

Do halitozy przyczyniają się nie tylko czosnek i cebula. Duże znaczenie ma też wysoka częstotliwość zjadania produktów mlecznych. Należy zadbać o zdrową dietę, aby wpływać na prawidłową florę bakteryjną w jamie ustnej. Istotne jest nie tylko to, co trafia do organizmu, ale również to, w jaki sposób. Podczas spożywania posiłków należy zadbać o dokładne przeżuwanie pokarmu. Jedzenie bez pośpiechu ograniczy ilość gazów w układzie pokarmowym. Sposobem na radzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem jest wypijanie odpowiedniej ilości wody. Każdy człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, jednak zapotrzebowanie to wzrasta w wielu przypadkach, między innymi u osób aktywnych fizycznie. Należy pamiętać o tym, że woda pomaga nawodnić śluzówkę jamy ustnej, a nawet wypłukać bytujące na niej drobnoustroje. W pomocy przy namnażaniu dobrych bakterii nieocenione są jogurty, kiszonki. Warto uwzględnić je w codziennej diecie, gdyż niwelują lotne związki siarki. Takie proste działania mogą sprawić, że nieświeży oddech przestanie być problemem. Jako że istotny wpływ na świeżość oddechu ma palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, należy ograniczyć używki. 

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust

Żeby szybko przywrócić świeży oddech można sięgnąć po preparaty, które zadziałają doraźnie. Warte uwagi są zwłaszcza płyny, w których znajduje się chlorcheksydyna. Takie preparaty należy traktować jednak wyłącznie jako wsparcie w walce z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Nie obejdzie się bez prawidłowej higieny jamy ustnej. Skuteczne szczotkowanie zębów nie jest łatwe. Wymaga odpowiedniej techniki, dlatego warto udać się na wizytę do higienistki stomatologicznej, która wyjaśni podstawowe zasady. Wśród domowych sposobów na świeży zapach z jamy ustnej są również płukanki ziołowe. Te z szałwii czy rumianku powstrzymają namnażanie się bakterii, a do tego korzystnie wpłyną na stan błon śluzowych.

Kiedy potrzebna jest wizyta u stomatologa?

Nawet zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, najlepsze płukanki czy pasty nie pomogą, kiedy źródłem problemu jest próchnica, osad i kamień nazębny czy choroby dziąseł. Te stricte stomatologiczne czynniki wymagają konsultacji z lekarzem stomatologiem, który zdiagnozuje konkretny przypadek i zaproponuje właściwy kierunek postępowania, aby wyeliminować objawy.

Wyeliminowanie chorób ogólnoustrojowych lub podjęcie ich leczenia

W niektórych przypadkach nie ma związku pomiędzy zmianami w jamie ustnej a nieświeżym oddechem. Powstawaniu halitozy sprzyjają schorzenia pozornie niemające związku z zapachem wydobywającym się z jamy ustnej. Kiedy czynniki związane z jamą ustną zostaną wyeliminowane, należy szukać przyczyny głębiej. Wdrożenie leczenia schorzeń oraz zastosowanie ogólnych sposobów na świeży oddech może być skuteczne w eliminowaniu halitozy. 

Z powodu halitozy większość pacjentów uskarża się na negatywne relacje w stosunkach społecznych. W skrajnych przypadkach z powodu nieświeżego oddechu może dochodzić do zaburzeń afektywnych czy do izolacji społecznej. Należy walczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust, gdyż może on być sygnałem, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Ważne – COVID-19

Czytaj dalej

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Czytaj dalej

Usługi

sprawdź naszą ofertę

Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasza oferta

Stomatologia kompleksowa

Implanty (implantologia)

Protetyka

Vector Paro leczenie chorób przyzębia

Zęby w jeden dzień

Leczenie bezzębia

Choroba okluzyjna

Stomatologia dziecięcia

Wybielanie

Diagnostyka

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Chirurgia stomatologiczna

Ortodoncja

Regeneris fibryna

Regeneris Osocze

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.