71 352 63 54

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

Rekonstrukcja uzębienia jest istotna zarówno z uwagi na komfort życia, jak i na medyczne aspekty. Obecnie protetyka to rozwinięta gałąź stomatologii. Uzupełnienia protetyczne stosuje się głównie dla zapewnienia funkcji żucia, poprawnej artykulacji oraz zapewnienia wrażeń estetycznych. Osoby, które tracą zęby, powinny mieć na uwadze, że oprócz walorów estetycznych, wpływają na to, co dzieje się z kośćmi. W wyniku braku zębów oraz braku uzupełnienia uzębienia dochodzi z czasem do cofania się dziąseł i zaniku kości. Taka recesja oddziałuje na wygląd twarzy, gdyż zmieniają się jej rysy. Warto zapoznać się z możliwościami uzupełnienia luk w uzębieniu, zarówno do tych rozległych, jak i niewielkich. Podstawowy podział wymienia następujące uzupełnienia protetyczne:

  • protezy całkowite,
  • protezy częściowe.

Propozycje protez dla pacjentów z bezzębiem

Rodzaje protez zębowych klasyfikuje się według różnych kryteriów. Podstawowy podział na całkowite i częściowe dotyka kwestii zakresu utraty uzębienia. Protezy całkowite są polecane dla osób, które utraciły wszystkie zęby z łuków zębowych. Mają wiele zalet, ale można wymienić też pewne wady. Niewątpliwie podnoszą komfort życia, pozwalają na żucie, a także szczery, naturalny uśmiech. W przypadku bezzębia są bardzo istotne, gdyż przeciwdziałają zniekształceniom twarzy. Mają duże podobieństwo do naturalnego uzębienia. Są w stanie utrzymać się w jamie ustnej samoistnie. Takie przyleganie adhezyjne wykorzystuje ślinę, która pojawia się pomiędzy protezą a szczęką. O sile przylegania decydują warunki anatomiczne, w szczególności zakres zaniku kości oraz ślina. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do przemieszczania się protez całkowitych, nawet gdy zostały one prawidłowo dopasowane. W tradycyjnej protezie nie można spać, bo istnieje ryzyko zadławienia. To wady, ale nie jedyne. Problemem stają się także skutki uboczne użytkowania. Ten rodzaj protez przenosi siłę żucia na błonę śluzową, a ta następnie wywiera nacisk na kość. W rezultacie dochodzi do kurczenia i zanikania kości.

Współczesna implantologia przynosi korzystne rozwiązanie dla leczenia bezzębia. Mowa tutaj o protezach mocowanych na implantach zębowych. U osób, które utraciły naturalne zęby, należy najpierw wszczepić kilka implantów do żuchwy i szczęki, a następnie umocować protezę na implantach przy zastosowaniu specjalnych zatrzasków. Taka proteza zyskuje lepszą, bo pełną stabilność. Alternatywą jest mocowanie protezy za pomocą belki łączącej implanty. Taki sposób wykorzystuje się u pacjentów z deficytem kostnym. Protezy mocowane na implantach użytkuje się bez ich wyjmowania. Nie wymagają stosowania kleju do protez. Co więcej, nie uciskają na błonę śluzową i przeciwdziałają zanikowi kości. 

Propozycje protez dla pacjentów z niekompletnym uzębieniem

Protezy częściowe można podzielić na protezy osiadające oraz nieosiadające. U pacjentów z niewielkimi brakami w uzębieniu wykorzystywane jest uzupełnienie protetyczne osiadające. Pokrywa ono kość wyrostka zębodołowego. Jeśli chodzi o luki w górnym łuku, proteza akrylowa opiera się o fragment podniebienia. Jeśli chodzi o luki w łuku dolnym, zyskuje stabilność poprzez powiększenie protezy o fragment obszaru jamy ustnej pod językiem. Akrylowe protezy można mocować klamrami, zamkami, zawiasami lub zatrzaskami. Te elementy metalowe sprawiają, że nie jest konieczne stosowanie kleju, ale są widoczne, przez co to rozwiązanie wydaje się mało estetyczne. W opiniach pacjentów jest jednak komfortowe. Częściowe protezy zębowe akrylowe są najtańszymi i początkowo powodują dyskomfort. Pacjent musi się do nich przyzwyczaić, bo dają inne wrażenia podczas żucia niż zęby naturalne.

Częściowe protezy nieosiadające nazywane są inaczej protezami szkieletowymi. Posiadają podparcie na naturalnych zębach bądź na wszczepionych implantach zębowych. Ciężar koncentruje się na zdrowych zębach, a nie jak w przypadku poprzednich na dziąsłach. Proteza szkieletowa podczas żucia i mówienia emituje odczucia podobne do odczuć generowanych przez naturalne zęby. Mniejsza dysproporcja pozytywnie wpływa na komfort użytkowania protez szkieletowych. Szkieletowe protezy jedynie w minimalnej części wykonane są z akrylu, który pokrywa fragmenty bezzębne. Ich bazą jest konstrukcja metalowa. Ten rodzaj protez w naturalny sposób przenosi siłę żucia na kość. Ponadto protezy szkieletowe uznaje się za wytrzymałe na obciążenia. Alternatywą dla tradycyjnych częściowych protez akrylowych są też protezy o elastycznym charakterze. To nowe rozwiązanie w dziedzinie protetyki, które wbrew pozorom jest bardziej wytrzymałe od protez akrylowych. Proteza nylonowa to uzupełnienie protetyczne wykonane z elastycznego tworzywa, jednak dziś zamiast nylonu nowoczesne protezy elastyczne wykonane są z acronu. Ten rodzaj protez jest odporny na złamania, a użytkownikowi zapewnia większy komfort. Wśród zalet trzeba zauważyć różnice w stabilności. Są cieńsze, a mają lepsze utrzymanie od protez standardowych. Nie posiadają metalowych klamer, przez co są bardziej estetyczne. Zamiast nich wykorzystuje się klamry w kolorze dziąsła. Co istotne, zajmują niewiele miejsca w jamie ustnej. Taka proteza elastyczna nie wywołuje reakcji alergicznych. 

Ważne – COVID-19

Czytaj dalej

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Czytaj dalej

Usługi

sprawdź naszą ofertę

Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Nasza oferta

Stomatologia kompleksowa

Implanty (implantologia)

Protetyka

Vector Paro leczenie chorób przyzębia

Zęby w jeden dzień

Leczenie bezzębia

Choroba okluzyjna

Stomatologia dziecięcia

Wybielanie

Diagnostyka

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Chirurgia stomatologiczna

Ortodoncja

Regeneris fibryna

Regeneris Osocze

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.