fbpx

Co możesz teraz zrobić?

Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.

  Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym może być na tyle silny, że określa się go mianem dentofobii. To wbrew pozorom dość powszechne zjawisko można skutecznie ograniczać. Rozwiązaniem jest sedacja. Na czym polega ta forma wsparcia pacjenta i kiedy można z niej skorzystać?

  Na czym polega sedacja?

  Współcześnie leczenie zębów nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami. Ograniczenie lub zupełne wyeliminowanie dolegliwości bólowych w trakcie przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych to jedno. Oprócz pokonania bólu medycyna oferuje również pokonanie lęku. Metody farmakologiczne pozwalają na ograniczenie świadomości pacjenta, co pozwala na wyzbycie się strachu, uspokojenie. Takie działania to sedacja. Dzięki niej możliwe jest komfortowe wykonanie czynności medycznych bez względu na nastawienie pacjenta. To jedna z łatwych, a przede wszystkim bezpiecznych form ograniczania dyskomfortu. Można zastosować różną głębokość tego rodzaju znieczulenia, stąd wyróżnia się 3 poziomy sedacji:

  • minimalny
  • umiarkowany
  • głęboki

  Minimalna sedacja farmakologiczna oznacza, że pacjent zachowuje pełną świadomość, jednak jego reakcja na bodźce zostaje spowolniona. Nie ma przeszkód do rozmowy i zorientowania się, co się z nim dzieje. Drożność dróg oddechowych zostaje zachowana, podobnie jak odruchy obronne. Stopień umiarkowany to stan płytkiego snu. Odpowiedź na bodźce zostaje zachowana, pacjenta łatwo wybudzić. Natomiast sedacja głęboka to stan, w którym nie ma reakcji na bodźce dźwiękowe (na głos), pacjent śpi, a oddechowe odruchy obronne, połykanie, kichanie czy kaszel mogą zostać zniesione. Z tego względu funkcje życiowe podlegają monitorowaniu. W stomatologii stosowana jest rzadko z uwagi na wysokie koszty leczenia i konieczność zapewnienia anestezjologa.

  Jakie metody sedacji są stosowane w gabinetach stomatologicznych?

  Różne sposoby, jakie wykorzystuje się w sedacji to:

  • Podanie środków farmakologicznych przed zabiegiem. Zwykle są to leki do doustnego przyjęcia.
  • Podanie wziewne podtlenku azotu w czasie przeprowadzanego zabiegu. Taka sedacja wziewna stosowana jest poprzez specjalną maseczkę zakładaną na nos pacjenta. Podczas wdychania tzw. gazu rozweselającego początkowo pojawia się przyjemne oszołomienie i dochodzi do obniżenia poziomu lęku. Dodatkowo występuje działanie przeciwbólowe. Metoda ta hamuje rozwinięcie się lęku do stanu uniemożliwiającego kontynuację leczenia. Bywa wykorzystywana wspomagająco do środków miejscowego znieczulenia.
   • Umów się na wizytę!

    Formularz pozwoli Ci zapisać się na konsultacje w naszym gabinecie.

   • Podanie leków dożylnych w formie ciągłego wlewu. Wówczas leki sedacyjne działają krótko, ale są na bieżąco aplikowane do organizmu pacjenta. Możliwa jest kontrola jego świadomości. Zabieg staje się bezbolesny, a jedynymi odczuciami jest dotyk czy pociąganie. Po wykonaniu czynności zabiegowych nie ma śladu w pamięci. Występuje wówczas tzw. niepamięć wsteczna, co oznacza, że pacjent ma świadomość, wykonuje polecenia, ale nie pamięta potem całej sytuacji. Co ważne, sedacja dożylna znosi nadmierny odruch wymiotny, który mógłby utrudniać procedury w leczeniu stomatologicznym.

   Najnowocześniejszą formą znieczulenia jest analgosedacja. To metoda polegająca na podawaniu środków usypiających, znieczulających i tych wpływających na zwiotczenie mięśni. Ponadto podawany jest tlen przez nos, aby poprawić parametry krwi przed podaniem preparatu znieczulającego. Do analgosedacji stosuje się aplikację dożylną.

   Działanie środków sedacyjnych ustępuje krótko po zakończeniu zabiegu. W śladowym stopniu może utrzymywać się maksymalnie dobę po wizycie.

   Wskazania do sedacji

   Istnieją różne przesłanki, na podstawie których lekarz decyduje o zastosowaniu sedacji. Wskazaniami są zwłaszcza:

   • duża wrażliwość na ból,
   • dentofobia,
   • nadpobudliwość nerwowa,
   • silny odruch wymiotny,
   • wydłużony czas trwania zabiegu, zwłaszcza zabiegach chirurgicznych.

   Warto wiedzieć, że sedacja stosowania jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

   Sedacja a bezpieczeństwo dla zdrowia

   Nie ma wątpliwości co do tego, czy sedacja jest bezpieczna. Nie pozostawia efektów niepożądanych. Lekarz decyduje o tym, jakie leki sedacyjne podać i w jakiej dawce. Są one dobierane indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta. Specjaliści przekonują o licznych zaletach. Wśród nich wskazuje się na:

   • częściowe zniesienie dolegliwości bólowych,
   • ograniczenie lub wyeliminowanie lęku przed wizytą u stomatologa (nawet w wymiarze długofalowym),
   • odprężenie podczas leczenia, nawet tego zaawansowanego,
   • stan rozluźnienia ułatwia podanie zastrzyku ze znieczuleniem i zapewnia brak odczuwania nakłucia. 

   U dzieci na ogół stosowana jest sedacja wziewna. Zobojętnienie na zabiegi stomatologiczne umożliwia lekarzowi ich precyzyjne wykonanie. Często od dokładności zależą efekty leczenia, dlatego to tak istotne. U osób poddawanych sedacji od najmłodszych lat nie obserwuje się lęku przed dentystą w dorosłym życiu. 

   Przeciwwskazania do sedacji

   Żeby dopełnić wyjaśnienia, co to jest sedacja, należy również scharakteryzować przeciwwskazania do jej zastosowania. Są one zależne od metody, jednak istotne czynniki i sytuacje wykluczające sedację to:

   • schorzenia ogólne, takie jak schorzenia płuc (zaawansowane choroby układu oddechowego), serca, wątroby, niewyrównana cukrzyca, stwardnienie rozsiane,
   • ciąża (zwłaszcza w I trymestrze),
   • stosowanie substancji psychoaktywnych.

   Ile to kosztuje?

   Za przyjemne odprężenie w czasie leczenia dentystycznego trzeba zapłacić. O ile dla zabiegu sedacja wziewna cena nie jest wygórowana i waha się w okolicach 100-200 zł za 30 minut, o tyle za tę dożylną trzeba zapłacić nawet 600 zł. Taka różnica wynika z faktu, iż analgosedacja wymaga odpowiedniego przygotowania gabinetu, między innymi w zespół anestezjologów. 

   Popularne wyszukania: endodonta wrocław | protetyka zębów | wybielanie zębów wrocław centrum | leczenie bezzębia | chirurgiczne usuwanie ósemek cena | aparat estetyczny wrocław | kanałowe leczenie cena | chirurgia stomatologiczna wrocław | dentysta chirurg wrocław | nowe zęby w 1 dzień cena

   Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

   Czytaj dalej

   Czym jest ropień?

   Czytaj dalej

   Usługi

   sprawdź naszą ofertę

   Dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość i profesjonalizm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

   Nasza oferta

   Stomatologia kompleksowa

   Implanty (implantologia)

   Protetyka

   Vector Paro leczenie chorób przyzębia

   Azento

   BlancOne® CLICK

   Zęby w jeden dzień

   Leczenie bezzębia

   Choroba okluzyjna

   Stomatologia dziecięcia

   Wybielanie

   Diagnostyka

   Stomatologia zachowawcza

   Endodoncja (leczenie kanałowe)

   Chirurgia stomatologiczna

   Ortodoncja

   Regeneris fibryna

   Regeneris Osocze

   Co możesz teraz zrobić?

   Skontaktuj się z nami, przyjdź na konsultacje, przeczytaj porady ekspertów

   Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia daty i godziny konsultacji.